Jdi na obsah Jdi na menu
 


Notre-Dame

 

 

 Nejznámější katedrálu najdete na ostrově Cité. Tento ostrov na Seině byl poprvé osídlen ve 3. století př.n.l. keltskými kmeny. Po jednom z nich, Parisiích, bylo město pojmenováno. V průběhu dalších staletí rozšiřovali osadu římští, franští a kapetovští králové a vytvořili tak jádro současného města. Notre-Dame je dominantou ostrova. Katedrálu nechal postavit biskup ze Sully. Základní kámen byl položen roku 1163 a stavba trvala celá dvě staletí. 

Západní průčelí je mistrovským dílem francouzské gotické architektury. Katedrála při vchodu ohromí svou velikostí (130m délky, 50m šířky, 35m výšky) a je schopna pojmout až 9000 osob. Při vstupu do chrámu si všimněte pod centrální rozetou galerie 28 kamenných soch judských králů. Západní rozeta znázorňuje Pannu Marii. Z římsy katedrály zlověstně shlížejí démonické chrliče. Na věže je možné vystoupat po 378 schodech a obdivovat Paříž z výšky. V jižní věži se nachází slavný zvon Emmanuel, který byl instalován roku 1686. Celý zvon váží 13tun, samotné srdce půl tuny. 

Jižnímu průčelí katedrály vévodí rozeta o průměru 13 metrů. V této části katedrály najdete klenotnici, obsahující církevní poklady katedrály, staré rukopisy a relikviáře. 

Východní část katedrály vás upoutá okázalým opěrným systémem s rozpětím 15 metrů. V parčíku před tímto křídlem kostela najdete krásnou neogotickou kašnu Fontaine de la Vierge. Štíhlá věž čnící z katedrály sahá do výšky 90metrů. 

Před vchodem do katedrály se nachází historický střed města, od něhož se oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže. 

 Vstupenky

 

Cena: vstup do katedrály zdarma
Otevřeno: 8:00 až 18:45 (19:15 o víkendu), vstup na věž (postranně) je otevřen od 10:00